Úspěšná reprezentace školy na Pražském studentském summitu

29138473_1822661417785031_731036146_n.jpg

Pražský studentský summit je projekt, který pořádá AMO, organizace pro mezinárodní otázky. Jedná se o simulaci jednání mezinárodních organizací, jako je OSN, EU a NATO. Do projektu se mohou přihlásit jak studenti středních škol, tak i vysokoškoláci. Tento projekt má účastníky naučit tzv. softskills neboli měkkým dovednostem, což je kooperace, řešení problémů, aktivní přístup, asertivní jednání a mnoho dalších.
O akci jsme se dozvěděly tři dny před skončením termínu pro přijímací řízení do projektu. Nakonec jsme dokázaly odevzdat esej na téma zahraničněpolitické priority Ghany a motivační dopis. K našemu údivu nás přijaly.
Čekalo nás pět přípravných setkání, která nás měla připravit na závěrečnou konferenci. Zde jsme využily získané dovednosti k návrhu řešení globálních problémů. Musely jsme si připravit minutový projev o naší krásné zemi a vyslat jednu odvážlivkyni, která ho přede všemi důležitými lidmi v konferenčním sále hotelu Ambassador v Praze přednese. Závěrečná konference se totiž koná každým rokem v pětihvězdičkovém hotelu Ambassador. Sem jsou pozváni velmi významní hosté. Letos byli mezi nimi americký velvyslanec Stephen B. King, Marek Hilšer, Šimon Pánek a mnoho dalších. Je to důležitá událost, což dokazuje nejen výběr hostů, ale i předepsaný dress code, a to bussiness formal.
Účast na projektu nám přinesla mnohé. Pronikly jsme do světa mezinárodní politiky, našly jsme si zde kamarády ze všech koutů republiky, naučily se vystupovat před lidmi, seznámily se se spoustou cizích pojmů, jako třeba sekulární stát apod.,  a navíc jsme reprezentovaly naše gymnázium.
Překvapilo nás, že jsme byly jedinou delegací z našeho města. Bylo tedy naší povinností na závěr akce vyzvat pardubickou delegaci na zápas ve stolním fotbale. S radostí můžeme oznámit, že zápas Gymnázium J. K. Tyla Hradec Králové vs. Mozartovo gymnázium Pardubice skončil naším vítězstvím 2:0. I proto si dovolujeme tvrdit, že reprezentace našeho gymnázia byla velmi úspěšná.

"Ghanička" a její tým: Nela Adámková, Michaela Černá, Nicole Budziková a Štěpánka Dvořáková